Mobil Sohbet Odaları Tekirdağ Sohbet Odaları - Mobil Sohbet Odaları

Tekirdağ Sohbet Odaları

Tekirdağ Sohbet Odaları

     22-01-19     Şehirler Sohbet     Tekirdağ Sohbet Odaları     25490 Defa Okundu

Gezmek istiyorsunuz, Türkiye haritasını açtınız ve bir yer aradınız. Daha önce hiç gitmediğim bir yer olsun, farklı heyecanlara sahip olayım düşüncesi içerisindesiniz. O halde size bir önerim var  ‘ Trakya’nın incisi Tekirdağ..

Marmara Bölgesi’nin kuzey tarafında yer alan Tekirdağ, Trakya bölgesine mensuptur. Hem Marmara denizi hem de Karadeniz’e kıyısı olan güzide şehirlerimizdendir. Kuzeyde Kırklareli, güneyinde Çanakkale ve batısında komşu şehir Edirne vardır. Tekirdağ 81 il arasında 23üncü en kalabalık şehir olma özelliğine sahiptir. TUİK 2016 verilerine göre Trakya 972.875 nüfus oranına sahiptir. Tekirdağ’da ilk yerleşime dair kalıntılar Antik Çağa uzanır. Kuştepe ve Yatak ile birlikte Malkara ilçesine ait Balıtepede yapılan kazı çalışmaları sayesinde bu kalıntıların ortaya çıkarıldığı yerler arasındadır.  Bir dönemler Resito olarak anılan şehir sonrasında Rodosto adını almış, 14. y.y’da Osmanlılar tarafından fethedildikten  Rodoscuk adı ile anılmaya başlamıştır.

Osmanlı döneminde Tekirdağ ilk kez 1557 yılında 1.Murad tarafından fethedilmiştir. Ancak Bizanslıların Şehri geri almaları ile 1367 yılında  1 .Murad şehri bu kez padişah olarak ikinci kez fethetmiştir. 1922 yılına kadar birçok işgale uğrayan Tekirdağ 15 Ekim 1923 yılında il ilan edilmiştir. Cumhuriyet döneminde Tekfurdağı olarak bilinen il 1927 yılında şimdiki adına kavuşmuştur.

 

Tekirdağ sadece yazlık beldeleriyle değil tarihi eserleriyle de gezilesi şehirlerden biridir. Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Rakochi Müzesi, Nazmık Kemal Evi, Tekirdağ Şehitler Abidesi, Rüstem Paşa Cami ve Hora Feneri görülmeye değer yerler arasındadır.

 

Tekirdağ’a gidildiğinde alışveriş yapmadan dönmek düşünülemez. Trakya’nın özellikle Tekirdağ’ın meşhur Cicim dokuma tekniği ile üretilen el emeği göz nuru dokuma kilimlerine mutlaka göz atılmalıdır. Karacakılavuz dokuması olarak bilinen Tekirdağ iline özgü el sanatı ile üretilen heybesi, yastık kılıfı ,seccade, masa örtüsü gibi ev aksesuarları mutlaka ilginizi çekecektir.

 

Trakya bölgesinde asla aç kalmazsınız. Kendine has mutfağıyla tadı damağınızda kalacak lezzetleri mevcuttur. Trakya bölgesinde mısır unu önemli yer tutar. Mısır unu ve lahanayla yapılan ‘mısır unu çorbası’ ,pırasa ile yapılan ‘pireşe’, ıspanakla yapılan ‘zennik’, Trakya’nın has yemekleri arasındadır. Kalitesi ile bilinen üzümleri Trakya mutfağında fazlasıyla kullanılır. ‘Şıra mekiği’ olarak bilinen Trakya’ya ait tatlı damaklarda unutulmaz izler bırakır. Zerde, nişasta helvası ve höşmerim gibi tatlılarıda sunar Trakya mutfağını tadarken aynı anda keyifle sohbet edebilirsiniz.

 

Tekirdağ sokaklarında yürürken etrafınızda gözlerinin içi gülen çocuklara rastlarsınız. Sanki hepsini daha önceden tanıyormuş çasına bir hisse kapılırsınız. Hepsinin ağzında Trakya’ya has melodiler vardır. Trakya mutlu insanlara sahiptir. Çünkü Trakya insanı kendisini müzik ile yeniler ve canlı tutar.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Zoraki.Net

Sitemiz Sizler için Kurulmuştur tamamen sizler için bedava sohbet sitesidir ve hep böyle kalıcaktır sizleride aile yerimize bekliyoruz arkadaşlar.

Sosyal Medya

Sizde hemen takip edin!

© Copyright 2018 - Tüm hakları saklıdır.

Tasarım: By AkMaN
Seviyeli Sohbet
  • Sohbet
  • Kaliteli Sohbet
  • Sitemap
  • chat | turksohbet | chat odalari | gevezetrsohbet